Container stocare energie BRES-645-300
In stoc
Descriere
Container de stocare a energiei BRES-645-300, capacitate baterie: 645 kWh, capacitate PCS: 300 kW, include 3 module bidirectionale AC/DC 100 kW, 1 STS, 3 baterii LFP 768V 280Ah 215kWh, PMS (PCS Management System), transformator de izolare 300kW, 3 HVAC, sistem de stingere a incendiilor, dimensiuni (latime*adancime*inaltime): 3000*2438*2591 mm
topology-map-BRES.jpg
ModelBRES-645-300
PV parameter
Maximum photovoltaic access power 200kW
Rated current 303A
Rated input voltage 3W+N+PE, 380/400V
Rated frequency 50Hz/60Hz
DC side parameter
Voltage range DC580V~DC900V
DC channel 3
Rated single channel current 170A
AC parameter (on-grid)
Rated power 300kW
Rated grid voltage 3W+N+PE, 380V/400V
Grid voltage range -15% ~ +10%
Rated grid frequency 50Hz/60Hz
Grid frequency range ±2Hz
Output current harmonics ≤3% (rated power)
DC component <0.5%In
Power factor range -0.9 ~ +0.9
AC parameter (off grid)
AC parameter (off grid) 300kW
Maximum output power 315kVA
Rated output voltage 3W+N+PE, 380/400V
Output voltage harmonics 3%
Rated frequency 50Hz/60Hz
Overload capacity 105%: continuous operation; 105%-120%: 10 min; 120%: 1 min
Battery parameter
Cell type Lithium iron phosphate
Single battery cabinet electricity 215.04kWh
Number of battery cabinets 3
Battery system electricity 645.12kWh
Rated running time 2 h (the duration can be customized by adjusting the number of battery modules)
Cycle life 6000 times (0.5C @ 25°C charge and discharge @ 90% DOD, EOL 80%)
Protection
AC switch Equipped
PV electrically-operated AC switch Equipped
Grid monitoring Equipped
Surge protection Equipped
Basic parameter
Size (W*D*H) (mm) 3000*2438*2591
Weight (kg) 10000Kg
Isolation mode Isolation transformer (built-in)
On-grid and off grid switching device STS (electronic switch)
Protection grade IP54 for outdoor type
Working temperature range -20°C - 55°C (derating above 45°C)
Relative humidity (without condensing) 0 ~ 95%
Maximum working altitude 2000m at 45°C; 2000m-4000 m with derating use